Rady dla rodziców dzieci z rozwojową niepłynnością mówienia

Drodzy rodzice!

Zdarzają się sytuacje, kiedy wasze dziecko zaczyna mówić niepłynnie powtarzając sylaby i wyrazy, bądź przeciąga głoski lub stosuje niezamierzone pauzy. W wieku między 2 a 5 rokiem życia może pojawić się rozwojowa niepłynność mówienia (RNM), która wynika z intensywnego rozwoju mowy. Na ogół RNM ma charakter przejściowy i powinna zaniknąć przed ukończeniem 6 roku życia. Dziecko wtedy chętnie podejmuje kontakty słowne i nie przejawia lęku przed mówieniem. Zdarza się, że niepłynność rozwojowa przekształca się w pełną postać jąkania przy nasileniu objawów i pojawieniu się logofobii. Aby zapobiec powstaniu wady wymowy w postaci jąkania, która jest poważnym problemem komunikacji językowej oraz utrudnia funkcjonowanie społeczne, pragnę przekazać propozycję porad dla rodziców dzieci z rozwojową niepłynnością mowy w wieku przedszkolnym.

• Stwórz wokół dziecka atmosferę życzliwości i akceptacji, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa.
  •   Izoluj dziecko od konfliktów rodzinnych.
  • Zapewnij dziecku higieniczny tryb życia ze stałym planem dnia, aby wzmocnić jego  układ nerwowy:

·       Ogranicz do minimum oglądanie TV (w zależności od wieku dziecka od 10 do 30 minut dziennie).

·       Wyeliminuj gry na telefonie i komputerze.

·       Zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu (ok. 10 godz.).

·       Pamiętaj o codziennych spacerach i zabawach na świeżym powietrzu.

·       Wieczorem postaraj się wyciszyć swoje dziecko opowiadając bajki, stosując „dziecięce masażyki”.

•  Nie zwracaj uwagi dziecka na jego trudności w mówieniu. Staraj się zachować spokój i nie okazuj zniecierpliwienia:

·       Nie  wkraczaj w wypowiedź dziecka, każąc mu mówić powoli, brać oddech lub poprawiać go.

·       Cierpliwie i uważnie słuchaj tego, o czym dziecko mówi a nie, jak mówi.

·       Nie krytykuj i nie komentuj formy wypowiedzi.

·       Nie stosuj systemu nagród i kar mających związek z wysławianiem.

·       Odwracaj uwagę dziecka od jego mówienia w sytuacjach szczególnie trudnych. Pozwól mu skończyć wypowiedź a następnie zainteresuj tym, co nie sprawia mu kłopotu.

• Nie zmuszaj dziecka do publicznych wystąpień, spotkań rodzinnych szczególnie, gdy nie ma na to ochoty.
  •  Dziecko powinno zawsze mówić za siebie. Nie wyręczajmy go w przekazie słownym. Można mu czasem pomóc w jaśniejszym formułowaniu myśli przez przekształcenie i uzupełnienie jego wypowiedzi.
  •  Bądź wzorem poprawnej komunikacji:

·       Rozmawiając z dzieckiem staraj mówić się wolno, utrzymując kontakt wzrokowy.

·       Na pytania dziecka odpowiadaj spokojnie, w sposób wyczerpujący i zaspakajając  jego ciekawość.

•  W okresach nasilenia niepłynności poświęć dziecku więcej czasu na zabawy wspomagające płynność mówienia:

·       Wspólnie słuchajcie i śpiewajcie piosenki z dziecięcego repertuaru muzycznego.

·       Bawcie się w teatr recytując wierszyki, przysłowia i wyliczanki.

·       Grajcie na instrumentach perkusyjnych tworząc rodzinna orkiestrę.

·       Ćwiczcie wspólnie oddychanie pogłębiając i wydłużając fazę wydechową w zabawach z piórkami, bibułkami, wiatrakami, bańkami mydlanymi.

•  Pomagaj dziecku w wyrabianiu poczucia własnej wartości nie skupiając się na potknięciach w mówieniu, ale doceniając inne aktywności, które przynoszą sukces.
  •  Dbaj o ciepłą i pełną miłości atmosferę w relacjach rodzinnych, aby dziecko czuło się kochane i akceptowane.

Opracowała:

mgr Urszula Mirosz