Wyszukiwarka

Dzień Bezpiecznego Internetu

  • Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/vishnu_kv-3192151/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=2296269"> vishnu vijayan</a> z <a href="https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=2296269"> Pixabay</a>

Co to jest cyberprzemoc i jak mam ochronić przed nią moje dziecko? Porady z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Wypadający 7 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu to świetna okazja, by podnosić świadomość na temat negatywnych stron korzystania z internetu. Jednym z takich wynikających z użytkowania sieci problemów może być cyberprzemoc.

Cyberprzemoc to forma nękania, która występuje za pośrednictwem urządzeń cyfrowych, najczęściej w Internecie. Obejmuje wysyłanie lub publikowanie szkodliwych i obraźliwych treści o kimś, w tym złośliwych wiadomości, obrazów lub filmów. 

Ten rodzaj zastraszania różni się od „analogowego” zastraszania, przede wszystkim dlatego, że może być wykonywany anonimowo, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca na świecie. 

Cyberprzemoc dotyka ludzi w każdym wieku, ale może mieć szczególnie niekorzystny wpływ na dzieci. Te mogą nie wiedzieć, jak poradzić sobie z sytuacją lub do kogo zwrócić się o pomoc. Konsekwencje mogą być bardzo poważne i każdy, kto jest świadkiem cyberprzemocy, powinien to natychmiast zgłosić.

Jakie zachowania obejmuje cyberprzemoc?

Cyberprzemoc, jak się domyślacie, niejedno ma imię. 

  • Może obejmować zarówno złośliwe rozpowszechnianie plotek na czatach grupowych i komunikatorach, jak i tworzenie fałszywych profili w mediach społecznościowych w celu nękania ludzi. 
  • Oprócz tych bardziej wyspecjalizowanych form cyberprzemocy istnieje również bezpośrednie poniżanie kogoś za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub mediów społecznościowych, lub udostępnianie zawstydzających treści bez pozwolenia. 
  • W poważnych przypadkach hakerzy mogą nawet próbować uzyskać dostęp do danych osobowych. 

 Nie ma jednego rodzaju cyberprzemocy, występuje ona w wielu formach – z których wszystkie są równie niszczycielskie dla ofiar. Na szczęście istnieją kroki, które każdy może podjąć, aby chronić siebie i bliskich.

 Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Cyberprzemoc to realny problem, który ma poważne konsekwencje dla naszych dzieci. Jako rodzicom, może być nam trudno zrozumieć świat mediów społecznościowych, ale istnieją sposób na ochronę naszych dzieci przed cyberprzemocą. 

  • Zacznij od rozmowy z dziećmi i zrozumienia ich działań online. 
  • Uświadom im zagrożenia, na jakie narażeni są podczas korzystania z technologii, i przypomnij im, jak ważny jest szacunek do innych osób – również w Internecie. 
  • Powiedz, że zawsze mogą przyjść do Ciebie, jeśli napotkają jakiekolwiek zachowanie związane z groźbami lub zastraszaniem. 
  • Monitoruj wszystkie działania swojego dziecka w Internecie i korzystaj z ustawień kontroli rodzicielskiej, aby ograniczyć dostęp do niektórych stron internetowych, gier lub aplikacji, które mogą być związane z cyberprzemocą. 
  • Każdego dnia poświęć trochę czasu, aby zapytać swoje dzieci, jak minął im dzień w szkole lub co porabiają ich przyjaciele, aby mieć kontakt z ich cyfrowym życiem

 Przygotowanie dzieci na bezpieczną i zdrową cyfrową przyszłość zapewni długoterminową ochronę przed cyberprzemocą dla nich i dla ich otoczenia. Więcej pomocnych informacji znajdziesz w artykule “Cyberprzemoc: co to jest, rodzaje, przykłady – sprawdź jak z nią walczyć”.

 

 

 

Kontakt

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
w Mińsku Mazowieckim

ul. Konstytucji 3-go Maja 16
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel/fax: (25) 756 40 05
e-mail: sekretariat@poradniamm.edu.pl

 

ePUAPBIP

sekretariat czynny:

poniedziałek: 8:00 - 17:00,
wtorek - piątek: 8:00 - 16:00

specjaliści pedagogiczni

poniedziałek - piątek: 8:00 - 19:00

Logo poradni na dole strony.